گراتن بادمجان و گوشت

 

طرز تهیه سس سفید:

 

1. کره: 50 گرم

2. آرد سفید گندم: 2 قاشق سوپخوری

3. شیر: 2 لیوان

 

طرز تهیه :

 

بادمجان ها را به صورت مورب ورقه ورقه می کنیم پس از آن که تلخی آن ها را به وسیله آب نمک گرفتیم کاملا خشک کرده و بدون روغن گریل می کنیم یا داخل فر می گذاریم تا تغییر رنگ داده و بپزد.

پیاز را به صورت نگینی خرد کرده با روغن تفت میدهیم هنگامی که سبک شد گوشت چرخ کرده را به آن اضافه کرده خوب گوشت را باز می کنیم که گلوله نشود ادویه را به آن اضافه می کنیم. وقتی گوشت تغییر رنگ داد رب را هم اضافه میکینم . می گذاریم کمی سرخ شود . حالا مواد گوشتی و بادمجان ما آماده است. جهت آماده کردن سس سفید کره را روی حرارت می گذاریم وقتی ذوب شد آرد را اضافه کرده تا بوی خامی آرد گرفته شود بعد شیر را اضافه کرده و مدام هم میزنیم تا گلوله نشود وتی به غلظت رسید سس ما آماده است.

ظرف مورد نظر برای گراتن را کمی چرب می کنیم، یک لایه سس سفید را کف ظرف میریزیم بادمجان ها را روی آن میچینیم لایه بعدی گوشت را روی آن قرار می دهیم. کمی جعفری ساطوری شده میریزیم و بعد کمی سس سفید می ریزیم. این لایه ها را مجدد تکرار می کنیم. لایه آخر باید سس سفید باشد و روی آن پنیر را میریزیم. دقت کنید ظرف را کامل پر نکنید کمی روی آن خالی باشد بهتر است.

در طبقه وسط فر با دمای 175 درجه سانتیگراد یا 350 درجه فارنهایت قرار میدهیم به مدت 45 دقیقه تا روی آن طلایی شود.