خواص نارنج

 

منبع غنی ویتامین ث : این را میدانیم که همه میوه های ترش و به ویژه مرکبات, حاوی ویتامین C هستند. مصرف آب نارنج می تواند ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین کرده, سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. از طرفی در صورت ابتلا به سرماخوردگی, روند درمان با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C تسریع می شود.در ضمن یک ضدعفونی کننده محسوب می شود و مصرف آن هنگام گلودرد اثرات مثبتی را به همراه دارد.كساني كه دچار تورم گلو و حلق شده‌اند آب نارنج را غرغره كنند.همچنین نصف لیوان آب نارنج را با یک قاشق عسل مخلوط کرده و بعد از غذا میل نمایید.

 

هضم کننده غذا : مصرف خوراکی ها با ترشی طبیعی به هضم بهتر غذا کمک می کند. به همین دلیل مصرف آب نارنج به عنوان چاشنی سالاد و چاشنی روی غذا مانند اضافه کردن آب نارنج طبیعی به ماهی می تواند به هضم بهتر غذا کمک کند.براي رفع ترشي معده غذاي خود را همراه نارنج بخوريد.

 

افزایش انرژی بدن : مطالعات نشان داده‌اند مصرف نارنج انرژی در دسترس جهت فعالیت بدنی روزانه را افزایش می‌دهد و از این طریق توان و نشاط زیادی را برای انجام امور روزانه تولید می‌کند. به‌طورکلی مصرف این میوه به‌ طور طبیعی بیش از عصاره آن توصیه می‌گردد.نارنج از جمله میوه هایی است که برای اعصاب، دفع سنگ کلیه و مثانه، گلودرد و فشار خون بسیار مفید است.

 

آنتی اکسیدان قوی : این میوه به دلیل غنی بودن از ویتامین C یکی از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی محسوب می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که آبگیری و حرارت می‌تواند تا حدودی باعث تخریب ویتامین C موجود در آن گردد.

 

درمان کم خونی : نارنج در گروه مرکبات جای می گیرد و تا حدودی دارای ویتامین C است. به این دلیل مصرف آب آن همراه غذاهای گوشتی جذب آهن موجود در گوشت را افزایش خواهد داد. بنابراین کسانی که کم خونی دارند یا در معرض کمبود آهن هستند، بهتر است همراه غذایشان  نارنج مصرف کنند.

 

نارنج در دیابت : نارنج، خاصیت کاهندگی قند خون دارد. از این رو به بیماران دیابتی توصیه می شود این چاشنی را همراه سالاد سبزیجات تازه و غذایشان میل کنند.طبق اصول طب سنتی، ترشی‌ها همه به عصب‌ها ضرر می‌رسانند. از بین ترش مزه ها، نارنج کمترین ضرر را به عصب‌ها می‌رساند.خوردن آب نارنج همراه با شکر، صفرای زیادی را از بدن خارج می‌کند.

 

مصرف نارنج در بارداری : نارنج به علت دارا بودن مقادیر بالای ویتامین C به جذب آهن کمک کرده و از این رو مصرف ان در دوره بارداری توصیه می شود.براي زايمان آسان در چاشني غذاي خود نارنج را قرار دهيد.

 

کاهش وزن : نارنج حاوی ماده‌ای به نام سینفرین است که اثری طولانی‌تر از اپی نفرین دارد. در واقع به آن مقلد سمپاتیک گفته می‌شود. این ماده همانند کافئین باعث کاهش وزن می‌گردد.نارنج حاوی ۵ نوع آمین آدرنرژیک می‌باشد. سینفرین، N متیل تیرامین، هوردنین، اکتوپامین و تیرامین. مکانیسم اثر این آمین‌ها تحریک رسپتورهای ۳-B و اثر کمتر بر رسپتورهای αو β می‌باشد. که تحریک رسپتورهای ۳-B باعث افزایش کاتابولیسم چربی‌ها می‌شود. که با افزایش متابولیسم و ترموژنز به سوخت بیشتر کالری می‌پردازند. این عصاره‌ها به‌صورت ترکیبات متفاوت ۴ الی ۳۰ درصد سینفرین به فروش می‌رسند؛ درواقع نارنج یک چربی سوز قوی و ضد اشتها می‌باشد.

 

سایر فواید درمانی نارنج :

 

1. آب نارنج تب را پايين مي‌آورد.

2. براي سردردهايي كه علامت مشخصي ندارند مي‌توان از آب نارنج استفاده كرد.

3. براي جلوگيري از خونريزي بواسير نارنج را در برنامه غذايي خود قرار دهيد.

4. كساني كه در هواي كثيف دچار خفقان مي‌شوند از نارنج استفاده كنند.

5. براي اوريون آب نارنج و سركه با غوره را به طور مساوي مخلوط نموده و بر روي برآمدگي بماليد. بهتر است خوراك بيمار شيربرنج باشد و از غذاهاي سرخ كردني پرهيز شود.

6. خواص ضد نفخ، ضد یبوست، ضد تهوع، ضد پیری و نشاط‌ آور این میوه به اثبات رسیده است.

7. همچنین آب نارنج همراه شكر كم كنندة كلسترول خون است.

8. نارنج مفید برای سلامت قلب و عروق

9. نارنج براي بيماران قلبي مفيد است.

10. نارنج پایین آورنده چربی خون است.

11. كساني كه فشار خون دارند نارنج را در برنامه غذايي خود بگذارند.

12. برای درمان فشار‌ خون بایستی نصف لیوان آب نارنج را با یک قاشق عسل مخلوط کرده و بعد از غذا میل نمایید.